сряда, 19 декември 2007 г.

Вятърната енергия e неизчерпаема



Вятърът определено има място в бъдещето на Земята. В България все още чакаме нещата с вятъра да се задвижат и подсмърчаме, когато пътуваме на запад. А когато с натежало сърце се върнем обратно откриваме, че за повечето ни сънародници значението на ветровете е свързано повече с една стара песен на Лили Иванова, отколкото с алтернативната енергия. Но вече има и начини, по които обикновеният човек може да използва силата на вятъра за енергийните си нужди без да се осланя единствено на енергийните доставчици.

В последния брой на списание “Plenty“ излезе статия за вятърни турбини предназначени за покриви на градски сгради. Подобни турбини не са новост. За първи път това чудо на алтернативната техника се било извисило гордо на покрива на сграда в Ню Йорк през 1976 година. Турбината генерирала 200 кв/ч всеки месец, с което покривала 110% от нуждите от електричество на сградата.

Както често се случва, това приспособление не придобило голяма популярност. Напоследък обаче времената и нравите започнаха да се променят. Материалите и дизайнът на тези турбини се подобри. Резултатът е вече налице. Според American Wind Energy Association през последните 15 години има 25% растеж в малки проекти за вятърна енергия.

Aerotecture International е една от компаниите, които развиват технологията на този вид турбини. Техните модели са направени основно от извита полицинкована стомана, оформена като двойна спирала на ДНК. Оста им е разположена вертикално и са в състояние да улавят теченията на вятъра от всяка посока. Някои модели генерират електричество от вятър в диапазона от 16 км/ч до 160 км/ч – обхват приблизително три пъти по-голям от конвенционалните турбини с хоризонтална ос. Новите турбини нямат и някои от проблемите на предшествениците си: те са по-безопасни за птиците и по-тихи.

Британската компания Quiet Revolution, намиращата се в Онтарио Cleanfield Energy и калифорнийската PacWind са сред останалите компании в този бързоразвиващ се бизнес.

Моделите и цените на турбините варират в зависимост от размера на турбината и от капацитета й за произвеждане на енергия. PacWind предлагат турбина за жилищни сгради за около 3000$ (в цената не е влючено монтирането), която произвежда до 2,160 кв/ч електричество. Турбина за комерсиални сгради на Quiet Revolution пък върви на цена от 50 000 долара и генерира до 9,600 кв/ч електричество на година. Обикновено монтирането струва около 35% от цената на турбината.

Голям проблем на бизнеса с този вид турбини в момента е липсата на сертификационен порцес, който да гарантира безопасността и характеристиките на продукта. Отскоро American Wind Energy Association са се захванали да изработят стандарти, които ще позволят турбините да бъдат сравнявани част по част. Този процес ще продължи поне още година.

За да монтираш вятърна турбина на покрива си е необходимо:

  • Сградата, на която ще бъде монтирана турбината, да бъде достатъчно здрава, за да издържи допълнителната тежест.
  • Турбината да е позиционирана над покривите и над дърветата, защото дърветата абсорбират вятъра.
  • Вятърът, който духа през мястото, където ще бъде инсталирана турбината, да е със средна скорост от поне 16км/ч.

1 коментар:

Анонимен каза...

Na koi mu puka?